18 lutego - Dzień Baterii

Dziś obchodzimy dzień baterii. Skąd ta data? 18 lutego to urodziny jej wynalazcy – Alessandro Volta. Jeśli jeszcze nie wymyśliłeś powodu, aby dziś świętować, nie musisz nam dziękować. Tymczasem mamy dla ciebie sześć ciekawostek ze świata baterii i magazynów energii.

Czy wiesz, że…

Według archeologów Alessandro Volta został wyprzedzony o jakieś 2 tysiące lat. W dawnej Mezopotamii znaleziono pozostałości po… starożytnej baterii. Jej repliki działają, a przed laty korzystali z nich złotnicy.

Francuz Gaston Planté to praojciec nowoczesnych magazynów energii. Dwa kawałki folii ołowianej zanurzone w kwasie i kawałek flaneli to jego przepis na pierwszy akumulator kwasowo-ołowiowy. Wprowadziliśmy kilka innowacji, ale dalej ich używamy… nawet w autach Tesli.

W Australii znajdziesz największy magazyn energii na świecie o łącznej pojemności… 129 MWh. Tyle energii wystarczyłoby, aby samochodem elektrycznym trzykrotnie okrążyć ziemię.

Australijski magazyn był przedmiotem zakładu dwóch miliarderów:

- Baterie mojej firmy rozwiążą problem blackoutów w 100 dni – powiedział Elon Musk.
- Ciekawe, zapłacę za wszystko… chyba że się spóźnisz – odpowiedział australijski miliarder Mike Connor-Brookers.

Efekt? Magazyn energii był gotowy po 2 miesiącach. Cała południowa Australia może spać spokojnie. Portfel Connora-Brookersa lżejszy.

Magazyny energii rosną, jak grzyby po deszczu. Już w 2022 roku na całym świecie powstanie ich tyle, że ich łączna pojemność osiągnie… 40 GW. Tyle energii zasili 16 000 domów przez rok. Dla porównania zaledwie 10 lat wcześniej było to 0,34 GW, czyli 136 domów.

Możesz sam zbudować swoją baterię i to używając jedynie: cytryn, miedzianych monet, cynkowych gwoździ i miedzianego drutu? Rozwiązanie na apokalipsę gotowe.  

Nasze magazyny energii też świętują, sprawdź: https://solfinity.pl/pl/76-gotowe-zestawy 

 

 

18 lutego - Dzień Baterii