Moduły PV, inwertery, magazyny energii, pompy ciepła i nie tylko! Tu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące komponentów z naszej oferty.
W NASZYM FAQ ZNAJDZIESZ ODPOWIEDŹ!
Moduły fotowoltaiczne
Czy moduł i panel są tym samym? Budowa modułu fotowoltaicznego.

Tak, te pojęcia można stosować zamiennie. Moduł lub panel to zestaw połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych, dzięki którym uzyskujemy energię elektryczną w postaci prądu stałego

Termin „panel” pojawił się w Polsce jako zapożyczenie z języka angielskiego i od kilku lat funkcjonuje na naszym rynku. 

Warto również wiedzieć, czym jest ogniwo fotowoltaiczne. Jest to pojedyncze złącze półprzewodników typu P i N, konwertujące energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Ogniwa, nazywane często waflami, pod wpływem światła generują niskie napięcie stałe - dla najbardziej popularnego ogniwa krzemowego wynosi ono ok. 0,6 V. By uzyskać użyteczny poziom napięcia (około kilkudziesięciu woltów), wafle łączone są szeregowo przez lutowanie lub klejenie. Ustandaryzowana liczba 60 ogniw krzemowych pozwala uzyskać napięcie około 40 V. Napięcie pojedynczego ogniwa będzie różne w zależności od materiału półprzewodnika. W związku z tym długości łańcuchów są różne, co wpływa bezpośrednio na parametry elektryczne całego modułu fotowoltaicznego.

Łańcuchy ogniw są często łączone równolegle w celu uzyskania większej mocy całego modułu.

Moduł jest zbiorem pojedynczych ogniw, dlatego niesłusznie negowana nazwa „bateria ogniw fotowoltaicznych” jest nazwą poprawną. 

Natomiast nie należy stosować pojęcia „kolektor słoneczny”, ponieważ to urządzenie służące do  przetwarzania energii słonecznej na energię cieplną.


Jak działa moduł PV?

Światło promieniowania słonecznego to w rzeczywistości strumień fotonów. Gdy pada on na ogniwo fotowoltaiczne, czyli złącze P-N, powoduje rozbicie par: elektron-dziura. Uwolnione elektrony o ładunku ujemnym i dodatnio naładowane dziury gromadzą się na przeciwnych biegunach ogniwa,  generując stałe napięcie elektryczne.  Po zamknięciu obwodu elektrycznego z połączonych szeregowo ogniw elektrony wędrują w kierunku dodatnich dziur przez metalizowane kontakty w celu wyrównania potencjału. Tak powstały prąd elektryczny może być przetwarzany przez falownik fotowoltaiczny lub wykorzystany np. do zasilania odbiorników prądu stałego.


Pokaż więcej pytań
Inwertery PV
Czym jest falownik? Czy falownik i inwerter to to samo?

Moduły PV wytwarzają energię elektryczną w postaci prądu stałego. Zadaniem falownika jest przekształcenie tej energii w prąd przemienny o parametrach zgodnych z energią elektryczną w sieci publicznej. Inwerter to synonim falownika, pochodzi od angielskiego słowa „inverter”.


Jaka jest różnica pomiędzy inwerterem a mikroinwerterem?

Mikroinwertery są urządzeniami umożliwiającymi przetwarzanie prądu stałego na prąd przemienny z pojedynczego lub kilku modułów fotowoltaicznych. W odróżnieniu od standardowych falowników stringowych, które są umieszczane w większej odległości od modułów, np. na ścianie w pomieszczeniu technicznym, mikroinwertery są montowane bezpośrednio pod modułem PV. Pozwala to na zminimalizowanie strat wynikających z rozległego okablowania DC oraz uniknięcie stosowania kosztownych zabezpieczeń stałoprądowych, wymaganych przy falownikach stringowych. Taka konfiguracja znacząco poprawia bezpieczeństwo instalacji ze względu na to, że maksymalne napięcie DC, jakie występuje w całym systemie to napięcie pojedynczego modułu. Dodatkowo nie trzeba stosować żadnych zabezpieczeń po stronie DC. Mikroinwertery łączone są równolegle do jednej lub trzech faz okablowania AC, które prowadzi bezpośrednio do rozdzielnicy AC. 


Pokaż więcej pytań
Magazyny energii
Czy magazyn energii gwarantuje energetyczną niezależność od publicznego dostawcy energii?

Magazyn energii to bardzo dobry sposób na zwiększenie swojej energetycznej autonomii. W miesiącach letnich, produkcja prądu w dzień często znacznie przewyższa zapotrzebowanie na energię w danej chwili. W standardowej instalacji jej nadmiar jest wysyłany do sieci, a prosument może ją odebrać w późniejszym terminie. Właściciel sieci przesyłowej pobiera jednak 20-30% otrzymanej energii. W przypadku instalacji wyposażonych w magazyn energii, prąd od razu trafia do akumulatorów, a właściciel instalacji nie traci wyprodukowanych kilowatogodzin

Posiadacze inwerterów z funkcją UPS lub ESS są również zabezpieczeni przed przerwami w dostawie napięcia. Falownik przełączy się na tryb zasilania awaryjnego i rozpocznie się pobór energii z naładowanych akumulatorów. Prosument będzie mógł zatem korzystać z urządzeń elektrycznych mimo braku prądu w okolicy. 

Osiągnięcie pełnej niezależności energetycznej w obecnych warunkach technicznych jest uzasadnione w miejscach, gdzie nie ma sieci energetycznej.  Optymalnym rozwiązaniem jest zwiększanie autokonsumpcji w instalacjach on-grid poprzez wykorzystanie baterii akumulatorów.


Jaki dobierać magazyny energii? 

W pierwszej kolejności należy określić zapotrzebowanie energetyczne. W tym celu prosument powinien skontaktować się ze swoim instalatorem lub doradcą i przeanalizować rachunki za prąd z ostatnich lat oraz dodatkowe potrzeby, jak na przykład zabezpieczenie przed przerwami w dostawach energii. 


Pokaż więcej pytań
Pompy ciepła
Jaki jest czas życia pompy ciepła?

Żywotność pompy ciepła wynosi mniej więcej 25 – 30 lat. Okres jej działania w dużej mierze zależny od sposobu jej użytkowania. Przede wszystkim ogromne znaczenie ma regularna konserwacja i serwis.


Czy pompa ciepła będzie grzała nawet przy niskich temperaturach?

Tak, pompa ciepła będzie grzała nawet przy niskich temperaturach, jednak jej wydajność znacznie spada. Zależy to również od tego jakie jest górne źródło ciepła czyli grzejniki czy też ogrzewanie podłogowe. W przypadku grzejników czyli wysokotemperaturowego źródła ciepła może okazać się że potrzebne będzie szczytowe źródło ciepła w postaci grzałki przepływowej lub pieca gazowego (pozostawiony piec gazowy w instalacji klienta).


Pokaż więcej pytań
Bezpieczeństwo PPOŻ
O czym muszę pamiętać w kontekście bezpieczeństwa przeciwpożarowego przy inwestycji w fotowoltaikę?

Od 19 września 2020 roku każdy inwestor, którego instalacja przekracza moc 6,5 kW jest zobowiązany do uzgodnienia projektu z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Poza tym, prosument musi zawiadomić organy Państwowej Straży Pożarnej o zakończeniu budowy instalacji PV.


Jak można chronić instalację przed ewentualnymi pożarami?

Ochrona przed ewentualnym pożarem nie jest trudna. Wszystkie zagrożenia mogą zostać w dużym stopniu wyeliminowane już na poziomie projektu instalacji. Taki projekt zawiera informacje na temat doboru komponentów, uwzględnia ochronę przed zagrożeniami zewnętrznymi, odpowiednie wytyczne montażowe, czy wskazuje na główne zagrożenia. Pozwala to zmarginalizować ryzyko popełnienia błędu podczas instalacji.


Pokaż więcej pytań
Projekty instalacji PV
Czy Solfinity może zaprojektować całą instalację oraz przygotować niezbędną dokumentację?

Tak, nasze biuro projektowe oferuje stworzenie pełnego projektu instalacji do mocy 3 MW oraz przygotowanie wszystkich potrzebnych dokumentów. Skontaktuj się z opiekunem klienta, aby poznać szczegóły.


Jaki jest czas i koszt wykonania projektu instalacji PV przez Solfinity?

Czas wykonania projektu oraz jego wycena to kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników. W większości przypadków nie powinno to zająć więcej niż 7 dni roboczych. W celu omówienia szczegółów skontaktuj się ze swoim opiekunem klienta.


Pokaż więcej pytań
Zakupy i współpraca z Solfinity
Jaki jest czas realizacji zamówienia?

Gdy towar jest dostępny w magazynie, czas wysyłki zamówienia nie powinien przekroczyć 2-3 dni roboczych, liczonych od zaksięgowania wpłaty. Niektóre produkty Solfinity są sprowadzane indywidualnie na życzenie. W tej sytuacji czas realizacji zamówienia zależy od wybranego przez Ciebie produktu i może być dłuższy od standardowego czasu dostawy.


W którym momencie należy opłacić zamówienie?

W przypadku zamówień wysyłkowych, zamówienie opłać dopiero po otrzymaniu faktury pro forma. Do zamówienia zostanie doliczony koszt transportu, który różni się w zależności od wielkości dostawy i rodzaju zakupionych produktów – koszt dostawy będzie widoczny na fakturze pro forma.

Jeśli odbierasz zamówienie osobiście, możesz opłacić je natychmiastowo, na przykład korzystając z PayU.


Pokaż więcej pytań
Procedura gwarancyjna
Jak wygląda procedura gwarancyjna? Czy mogę liczyć na niezwłoczną wymianę wadliwego sprzętu?

W pierwszej kolejności skontaktuj się z Serwisem Solfinity i opisz, na czym polega usterka. Niektóre problemy jesteśmy w stanie rozwiązać zdalnie, bez konieczności demontażu i wysyłki sprzętu. Jeśli problem nie został rozwiązany, procedura gwarancyjna rozpoczyna się od wypełnienia formularza gwarancyjnego, który znajdziesz tutaj.

Następnie wyślij do nas produkt na adres, który znajdziesz w powyższym formularzu. Serwis Solfinity dokona diagnostyki urządzenia w ciągu 2 dni roboczych od jego otrzymania.

a) W przypadku, gdy Serwis Solfinity nie potwierdzi występowania opisanych usterek, urządzenie zostanie niezwłocznie odesłane pod adres, który został wskazany w zgłoszeniu reklamacyjnym.

b) W przypadku potwierdzenia przez Serwis Solfinity nieprawidłowego działania urządzenia, zostanie ono zgłoszone do Gwaranta (producenta) i to on podejmuje ostateczną decyzję o wymianie urządzenia. Po pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia reklamacyjnego przez Gwaranta, Serwis Solfinity niezwłocznie wyśle nowe urządzenie lub wykona stosowne prace serwisowe. 

c) W przypadku konieczności przekazania dodatkowych informacji lub odrzucenia reklamacji przez Gwaranta, Serwis Solfinity skontaktuje się z osobą wskazaną w zgłoszeniu reklamacyjnym.

Jeśli towar został uszkodzony podczas transportu, prosimy o sporządzenie protokołu szkody z dostawcą i bezpośredni kontakt z opiekunem klienta.

Pełną procedurę reklamacyjną znajdziesz tutaj.


Czy gwarantem zakupionego sprzętu jest jego producent, czy firma Solfinity?

Gwarantem zakupionego sprzętu jest producent.


Pokaż więcej pytań
Inwestycja w fotowoltaikę
Jaki jest średni koszt instalacji PV?

Koszt instalacji zależy od bardzo wielu czynników. Klient może wybrać spośród wielu marek modułów czy inwerterów, których ceny się różnią. Istotnym czynnikiem jest również wielkość domowej elektrowni. Średnio przyjmuje się, że obecnie w Polsce trzeba zapłacić ok. 4600-5500 złotych netto za 1 kW. 

Prosumenci mogą jednak liczyć na dofinansowania z rządowych i regionalnych programów, które pomagają zmniejszyć koszt zakupu i montażu instalacji. Banki coraz chętniej udzielają też atrakcyjnych kredytów.


Jaki jest średni czas zwrotu z instalacji PV?

Przyjmuje się, że dobrze dobrana instalacja PV zwróci się prosumentowi w okresie ok. 6-7 lat od jej zainstalowania. Rosnące ceny energii pozyskiwanej z konwencjonalnych źródeł mogą jeszcze przyspieszyć szacowany czas zwrotu.


Pokaż więcej pytań
Elementy konstrukcji montażowych Solfinity
Jak długą gwarancją objęte są elementy konstrukcji montażowych od Solfinity?

Wszystkie konstrukcje montażowe Solfinity objęte są 10-letnią gwarancją. Pod tym adresem znajdziesz warunki jej obowiązywania.


Jakie zabezpieczenie antykorozyjne posiadają konstrukcje montażowe Solfinity?

Konstrukcje montażowe Solfinity pokryte są powłoką Magnelis®. Jest to rozwiązanie, które zostało wprowadzone na rynek przez spółkę ArcelorMittal, światowego lidera w produkcji stali. Rygorystyczne testy przeprowadzone przed wprowadzeniem rozwiązania na rynek, potwierdzają znacznie wyższą wytrzymałość i odporność na korozję od elementów ocynkowanych. Producent gwarantuje również zwiększoną trwałość zarówno w środowiskach wiejskich, miejskich, jak i nadmorskich. Magnelis® jest jedyną powłoką metaliczną certyfikowaną do stosowania w środowisku C5.


Pokaż więcej pytań
Pozostałe pytania
Z czego składa się instalacja PV?

Podstawowym elementem każdej instalacji PV są moduły fotowoltaiczne i inwerter. Moduły fotowoltaiczne to mięśnie instalacji, które odpowiadają za produkcję energii. Falownik przerabia prąd stały wytworzony przez panele na prąd przemienny oraz monitoruje pracę całej instalacji. To dzięki falownikowi wiemy ile prądu wytworzyła domowa elektrownia. Jest to mózg całego systemu. 

W skład instalacji wchodzą również przewody łączeniowe, odpowiedzialne za połączenie ze sobą modułów z inwerterem oraz inwertera do rozdzielnicy. Ważnym elementem jest konstrukcja montażowa, dzięki której moduły PV są bezpiecznie przymocowane do Twojego dachu lub gruntu. 

Budowa własnej instalacji PV jest kosztowna, dlatego należy zadbać o jej bezpieczeństwo. Istotną jej częścią są zabezpieczenia elektryczne, takie jak ograniczniki przepięć.

Dla maksymalizacji uzysków energii warto również pomyśleć o zakupie optymalizatorów mocy.  

Osobom, które chcą magazynować wyprodukowaną energię, proponujemy wzbogacenie instalacji o magazyn energii.


Jak działają optymalizatory mocy Tigo?

Optymalizatory mocy Tigo wyszukują maksymalny punkt mocy na poziomie pojedynczego modułu, do którego są podłączone. Dzięki nim moduł osiąga największą możliwą moc, jaką w danej chwili jest w stanie osiągnąć, niezależnie od tego, jaką moc generują pozostałe moduły w szeregu. Instalacja bez optymalizatorów działa tak dobrze, jak najsłabszy panel, np. zacieniony. Stosując optymalizatory poprawiamy pracę najsłabszych paneli dzięki czemu cała instalacja pracuje jeszcze lepiej.

Jest to doskonałe rozwiązanie, np. w sytuacji, gdy moduł jest częściowo zacieniony lub gdy mamy do czynienia z dachem o wielu załamaniach. 

Dużą zaletą optymalizatorów mocy Tigo jest ich pełna kompatybilność z większością inwerterów oraz to, że można je zamontować tylko do tych modułów, które tego wymagają.